Ankara’da Hava Kirliliğinde Büyük Düşüş

Ankara hava kirliliği

Corona Virüs salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında vatandaşlar evlerinde kalıyorlar. Bu durum da araç kullanımını çok büyük bir oranda düşürdü. Böylelikle de hava kirlilik oranı birçok kentte azaldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, yaptığı açıklamada, kirli havanın solunum ve dolaşım sistemine derinlemesine nüfuz edebildiğini belirterek, “Akciğerlerimize, kalbimize ve beynimize zarar verebilir. Şehirlerdeki trafik yoğunluğunun ve diğer faaliyetlerin azalması sebebiyle azotdioksit (NO2) yoğunluğunda büyük düşüşler görülmeye başlandı” dedi.

Corona Virüs ile birlikte alınan önlemlerden dolayı İstanbul ve Ankara’da azotdioksit (NO2) kirliliğinin azaldığını belirten Toros, “Günlük ölçüm değerlerine göre insanlar evde kalınca azotdioksit kirliliği mart ayının ikinci yarısında ilk yarısına göre İstanbul’da yüzde 36 ve Ankara’da yüzde 45 azaldı. Böylelikle Türkiye’nin en büyük iki şehrinde ortalama hava kirliliği oranı yüzde 41 azalmış oldu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir